همانطور که میدانید برای داشتن یک وب سایت اول باید یک دامنه داشت . دامنه یک آدرس منحصر به فرد است که هر دامنه متعلق به یک فرد است که با آن آدرس خانه الکترونیک شما را نمایش می‌دهد ، مانند کد ملی که برای هر فرد یکتا است . دامنه ها به دو بخش دامنه ملی و دامنه های بین‌المللی تقسیم می‌شوند .

 برخی از پسوند دامنه های ملی و بین‌المللی

 

پسوند برخی از دامنه های ملی  : ir , .co.ir , .ac.ir , .sch.ir , .net.ir , .gov.ir , .org.ir , .id.ir.

پسوند برخی از دامنه های بین‌المللی : com , .net , .org , .info , .gov , .edu , .biz , .name , .ws , .tv , .ac , .travel , .mobi.

بررسی کاربرد پسوند دامنه بین‌المللی

پسوند دامنه com.

معروفترین و پر استفاده ترین پسوند برای دامنه سایت ها می‌باشد .پسوند com مخفف Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت های همه منظوره نیز از پسوند com استفاده می‌کنند.

پسوند دامنه net.

مخفف واژه Network به ‌معنی شبکه می‌باشد و عموما توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

پسوند دامنه org.

اختصار واژه Organizations به معنی سازمان ‌، تشکیلات‌ می‌باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

پسوند info.

اختصار واژه Information به معنی اطلاعات می‌باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می‌باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته اند.

پسوند gov.

اختصار واژه Government به معنی دولت می‌باشد و این پسوند مربوط به وب سایت نهادهای دولتی است.

پسوند edu.

مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش می‌باشد و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه های آموزشی به‌کار می‌رود.

پسوند biz.

مخفف Business به معنی تجارت می‌باشد که خــاص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

پسوند دامنه name.

این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این پسوند استفاده کنند.

پسوند ws.

پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه ( Web Site ) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

پسوند int.

اختصار واژه International به معنی بین‌المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین‌المللی را نشان می‌دهند.

پسوند ac.

پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس هم بکار می‌رود ، به شرطی که اداره کامپیوتری ، اینترنتی، بدون هر گونه وابسته ای،نیروهای جدیدی استخدام نماید.

پسوند tv.

این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گردد.

پسوند Travel.

این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

پسوند mobi.

این پسوند برای پایگاه‌ های فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

انواع پسوند دامنه ملی

پسوند ir.

اپسوند دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می شود.

پسوند co.ir.

این پسوند مخصوص سازمانها و شرکتهای غیر دولتی میباشد. شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

پسوند ac.ir.

این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

پسوند sch.ir.

این پسوند مختص برای مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

پسوند net.ir.

این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

پسوند gov.ir.

عمومیت این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

پسوند org.ir.

پسوندی برای انجمن های علمی، سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

پسوند id.ir.

کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی

2 دیدگاه برای “فرق دامنه ملی و بین‌المللی چیست و معنی پسوند دامنه ها به چه معناست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *